Gå til hovedindholdet

Hvis man har mistet sit kørekort, må man så køre truck på sit arbejde?

Ja, hvis man ikke kører på offentlige veje. Man må kun køre truck og andre køretøjer på offentlig vej, hvis man har et kørekort. Er virksomheden i tvivl om, hvor færdselsloven gælder, kan den lokale politimyndighed fastlægge, i hvilke områder færdselsloven gælder, og i hvilke områder den ikke gælder.

Arbejdsmiljøfaglige uddannelser - Bekendtgørelse 1978 - 2021 - § 22, stk. 2

Henter PDF