Gå til hovedindholdet

Hvad er kravet til uddannelse ved samløft med kraner?

Der stilles ikke krav om uddannelse ved arbejde med kraner eller lignende maskiner, hvis der ikke er mulighed for sideværts mekanisk drevne bevægelser. Det vil sige, hvis kranen eller den lignende maskine kun har mekanisk drevet løft af byrden i lodret retning.

Det betyder, at de 2 kranførere, der arbejder sammen med manuelt drevet travers løbekat, er undtaget for krav om uddannelse, – og der er heller ikke krav om certifikat.

Bekendtgørelse om arbejdsmiljøfaglige uddannelser § 4, stk. 5.

Henter PDF