Gå til hovedindholdet

Gælder reglerne om asbest også for private?

Ja, Arbejdstilsynets regler i bekendtgørelse om asbest gælder også for private, men Arbejdstilsynet er ikke tilsynsmyndighed i forhold til ejeren af en bolig, hvor ejeren selv fjerner asbest mv. jf. § 76, stk. 4 i arbejdsmiljøloven.

Arbejdsmiljø - Lov 2062 - 2021 - med senere ændringer

Henter PDF