Gå til hovedindholdet

Skal en almindelig 20’/40’-container lastet på chassis, lastbil og/eller andre transportsystemer have en CSC-godkendelse, når den skal lastes på et internationalt skib?

Arbejdstilsynet har krav om CSC-godkendelse af containere.

Containere, der anvendes til international transport, skal have godkendelse og være forsynet med plade for sikkerhedsgodkendelse i overensstemmelse med bilag I i IMCO-konventionen. 

Konvention om sikre containere - Bekendtgørelse 70 - 1980 - §§ 2,3 og 4

Henter PDF